LETNIA GRZĄDKA TEATRALNA

KOPCIUSZEK, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice

Baśń o Kopciuszku gościła już na scenie Ateneum kilkakrotnie – adaptację Eugeniusza Szwarca wyreżyserował w 1979 Andrzej Łabiniec, a w osiem lat później Marek Wit; wierszowaną, muzyczną wersję Jana Brzechwy zrealizował w 2002 Bogdan Nauka, natomiast sztukę Marty Guśniowskiej w 2012 – Jacek Popławski.
Tym razem zobaczymy, jak na jeden z najpopularniejszych motywów w literaturze dla dzieci spojrzał Jonasz Pinok. To spojrzenie jest nieco odmienne od poprzednich, bowiem autor skupił się przede wszystkim na relacjach między Kopciuszkiem a jej przyrodnimi siostrami i macochą, relacjach, które są przyczyną wycofania, osamotnienia i zamknięcia się bohaterki w swoim własnym świecie. Każdy w tej historii jest kimś, a ja? Kim jestem? Nikim… – mówi rozgoryczona. Powoli jednak rodzi się w niej bunt.
W inscenizacji przygotowanej przez zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak klimat magicznej baśni oczywiście pozostał, nie brak też humoru w dialogach i sytuacjach oraz szczęśliwego finału.
Warto zwrócić uwagę na piosenki, które specjalnie dla Teatru Ateneum nagrał swoim ciepłym, melancholijnym głosem sam kompozytor.

tekst: na motywach baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów
autor: Jonasz Pinok
reżyseria: zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak
występują: Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Piotr Gabriel

czas trwania: 50 minut

wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki

wejściówki dostępne od 28 czerwca w kasie Korezu od godz. 14:00.